2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Chat and Gossip About Professional and Ever More Farcical BDO Darts
Post Reply
User avatar
Safc
Posts: 2512
Joined: Wed Dec 06, 2017 7:36 pm
Location: North East
Contact:

2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by Safc » Wed Nov 27, 2019 7:51 pm

Winner gets a set of darts courtesy of Winmau from any of these

https://www.reddragondarts.com/info/pla ... am-winmau/

2nd Place gets a £10 gift voucher for Darts Corner which RANDALL very kindly donated

Scoring As Follows

5 Points Correct Result
10 Points Correct Score
1 Joker per Session For Double Points
10 Points Match With High Checkout
10 Points For Runner Up
10 Points Winner
10 Points How Many Pro Tour/World Qualifiers Will Get To 3rd Round ( Out Of 64 )

Rules

1.Anyone who is a new member from when this post went active is not eligible for the prize
2.Once first match in template has started DO NOT edit post as you will be disqualified
"Yes he has done it !!! Dimiri van den Bergh has lost to another jobber"

User avatar
Safc
Posts: 2512
Joined: Wed Dec 06, 2017 7:36 pm
Location: North East
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by Safc » Wed Nov 27, 2019 7:52 pm

Friday December 13 (1900 GMT)

Jelle Klaasen 3-0 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3-0 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 3-1 Devon Petersen (First Round)
Michael van Gerwen 3-0 Jelle Klaasen (Second Round) J H
Michael van Gerwen 3-0 Kevin Burness (Second Round) J H

Saturday December 14 Afternoon Session (1230 GMT)

Darius Labanauskas 3-1 Matthew Edgar (First Round) J
Ryan Meikle 3-1 Yuki Yamada (First Round)
Luke Woodhouse 1-3 Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena 2-3 Luke Humphries (Second Round) H
Jermaine Wattimena 3-1 Devon Petersen (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Mark McGeeney 3-0 Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes 3-0 Zoran Lerchbacher (First Round) J
Raymond van Barneveld 3-0 Darin Young (First Round)
Rob Cross 3-1 Kim Huybrechts (Second Round) H
Rob Cross 3-0 Geert Nentjes (Second Round) H

Sunday December 15 Afternoon Session (1230 GMT)

Kyle Anderson 3-0 Xiaochen Zong (First Round) J
Ross Smith 3-0 Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan 3-0 Nitin Kumar (First Round)
Ian White 3-1 Darius Labanauskas (Second Round) H
Ian White 3-0 Matt Edgar (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Arron Monk 2-3 Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton 3-1 Danny Baggish (First Round)
James Richardson 3-0 Mikuru Suzuki (First Round) J
Michael Smith 3-0 Luke Woodhouse (Second Round) H
Michael Smith 3-1 Paul Lim (Second Round) H

Monday December 16 (1900 GMT)

Steve Lennon 3-1 Callan Rydz (First Round)
William O’Connor 3-0 Marko Kantele (First Round)
Vincent van der Voort 3-1 Keane Barry (First Round)
Gary Anderson 3-0 Brendan Dolan (Second Round) J H
Gary Anderson 3-0 Nitin Kumar (Second Round) J H

Tuesday December 17 Afternoon Session (1230 GMT)

Ryan Searle 3-1 Robbie King (First Round) J
Cristo Reyes 2-3 Lourence Ilagan (First Round)
Rowby-John Rodriguez 2-3 Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski 3-2 Jamie Hughes (Second Round) H
Krzysztof Ratajski 3-0 Zoran Lerchbacher (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Ritchie Edhouse 2-3 Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa 3-0 Damon Heta (First Round)
Ted Evetts 3-0 Fallon Sherrock (First Round) J
Jeffrey de Zwaan 2-3 Raymond Van Barneveld (Second Round) H
Jeffrey de Zwaan 3-0 Darin Young (Second Round) H

Wednesday December 18 Afternoon Session (1230 GMT)

Ron Meulenkamp 3-1 Ben Robb (First Round)
Mickey Mansell 1-3 Seigo Asada (First Round)
Harry Ward 2-3 Madars Razma (First Round) H
Stephen Bunting 3-1 Aaron Monk (Second Round) J
Stephen Bunting 3-0 Jose Justicia (Second Round) J

Evening Session (1900 GMT)

James Wilson 3-1 Nico Kurz (First Round)
Josh Payne 3-0 Diogo Portela (First Round) J
Gabriel Clemens 3-1 Benito van de Pas (First Round) H
James Wade 3-1 Ritchie Edhouse (Second Round)
James Wade 3-1 Boris Koltsov (Second Round)

Thursday December 19 Afternoon Session (1230 GMT)

Justin Shite 3-1 Benjamin Pratnemer (First Round)
Ryan Joyce 2-3 Jan Dekker (First Round) H
John Henderson 3-1 James Richardson (Second Round) J
John Henderson 3-0 Mikuru Suzuki (Second Round) J
Steve Beaton 3-1 Kyle Anderson (Second Round)
Steve Beaton 3-0 Xiaochen Zong (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Chris Dobey 3-1 Ron Meulenkamp (Second Round) J
Chris Dobey 3-0 Ben Robb (Second Round) J
Danny Noppert 3-1 Steve Lennon (Second Round)
Danny Noppert 3-0 Callan Rydz (Second Round)
Dave Chisnall 3-1 Vincent Van der Voort (Second Round) H
Dave Chisnall 3-0 Keane Barry (Second Round) H
Gerwyn Price 3-1 William O’Connor (Second Round)
Gerwyn Price 3-0 Marko Kantele (Second Round)

Friday December 20 Afternoon Session (1230 GMT)

Darren Webster 3-1 Ryan Meikle (Second Round) J
Darren Webster 3-1 Yuki Yamada (Second Round) J
Mervyn King 3-1 Ross Smith (Second Round)
Mervyn King 3-0 Ciaran Teehan (Second Round)
Jonny Clayton 3-2 Ryan Joyce (Second Round) H
Jonny Clayton 3-2 Jan Dekker (Second Round) H
Ricky Evans 3-2 Mark McGeeney (Second Round)
Ricky Evans 3-0 Matt Campbell (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Nathan Aspinall 3-1 Andy Boulton (Second Round)
Nathan Aspinall 3-0 Danny Baggish (Second Round)
Joe Cullen 3-1 James Wilson (Second Round)
Joe Cullen 3-0 Nico Kurz (Second Round)
Max Hopp 1-3 Gabriel Clemens (Second Round) H
Max Hopp 3-2 Benito Van de Pas (Second Round) H
Peter Wright 3-0 Rowby John-Rodriguez (Second Round) J
Peter Wright 3-0 Noel Malicdem (Second Round) J

Saturday December 21 Afternoon Session (1230 GMT)

Keegan Brown 3-1 Micky Mansell (Second Round)
Keegan Brown 1-3 Seigo Asada (Second Round)
Simon Whitlock 3-1 Harry Ward (Second Round) H
Simon Whitlock 3-2 Madars Razma (Second Round) H
Steve West 3-1 Ryan Searle (Second Round) J
Steve West 3-0 Robbie King (Second Round) J
Adrian Lewis 3-1 Cristo Reyes (Second Round)
Adrian Lewis 3-1 Lourance Ilagan (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Daryl Gurney 3-0 Justin Shite (Second Round) J
Daryl Gurney 3-0 Benjamin Pratnemer (Second Round) J
Glen Durrant 3-2 Jose De Sousa (Second Round) H
Glen Durrant 3-0 Damon Heta (Second Round) H
Mensur Suljovic 3-1 Ted Evetts (Second Round)
Mensur Suljovic 3-0 Fallon Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh 2-3 Josh Payne (Second Round)
Dimitri van den Bergh 3-0 Diogo Portela (Second Round)

Winner - Michael van Gerwen
Runner Up - Mensur Suljovic
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3 - 4
"Yes he has done it !!! Dimiri van den Bergh has lost to another jobber"

User avatar
thegentle
Posts: 5992
Joined: Sun Oct 22, 2017 8:52 am
Location: Watford
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by thegentle » Thu Nov 28, 2019 12:00 am

Friday December 13 (1900 GMT)

Jelle Klaasen 3-0 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3-1 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 3-2 Devon Petersen (First Round)
Michael van Gerwen 3-0 Jelle Klaasen (Second Round) J H
Michael van Gerwen 3-0 Kevin Burness (Second Round) J H

Saturday December 14 Afternoon Session (1230 GMT)

Darius Labanauskas 3-1 Matthew Edgar (First Round)
Ryan Meikle 3-1 Yuki Yamada (First Round) J
Luke Woodhouse 2-3 Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena 2-3 Luke Humphries (Second Round) H
Jermaine Wattimena 3-2 Devon Petersen (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Mark McGeeney 3-1 Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes 3-0 Zoran Lerchbacher (First Round) J
Raymond van Barneveld 3-1 Darin Young (First Round)
Rob Cross 3-1 Kim Huybrechts (Second Round) H
Rob Cross 3-0 Geert Nentjes (Second Round) H

Sunday December 15 Afternoon Session (1230 GMT)

Kyle Anderson 3-0 Xiaochen Zong (First Round)
Ross Smith 3-0 Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan 3-0 Nitin Kumar (First Round) J
Ian White 3-1 Darius Labanauskas (Second Round) H
Ian White 3-0 Matt Edgar (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Arron Monk 3-2 Jose Justicia (First Round) J
Andy Boulton 2-3 Danny Baggish (First Round)
James Richardson 2-3 Mikuru Suzuki (First Round)
Michael Smith 3-1 Luke Woodhouse (Second Round) H
Michael Smith 3-1 Paul Lim (Second Round) H

Monday December 16 (1900 GMT)

Steve Lennon 1-3 Callan Rydz (First Round)
William O’Connor 3-0 Marko Kantele (First Round) J
Vincent van der Voort 3-1 Keane Barry (First Round)
Gary Anderson 3-2 Brendan Dolan (Second Round) H
Gary Anderson 3-0 Nitin Kumar (Second Round) H

Tuesday December 17 Afternoon Session (1230 GMT)

Ryan Searle 3-2 Robbie King (First Round) J
Cristo Reyes 2-3 Lourence Ilagan (First Round)
Rowby-John Rodriguez 2-3 Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski 3-2 Jamie Hughes (Second Round) H
Krzysztof Ratajski 3-0 Zoran Lerchbacher (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Ritchie Edhouse 3-2 Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa 2-3 Damon Heta (First Round)
Ted Evetts 3-0 Fallon Sherrock (First Round) J
Jeffrey de Zwaan 3-2 Raymond Van Barneveld (Second Round) H
Jeffrey de Zwaan 3-0 Darin Young (Second Round) H

Wednesday December 18 Afternoon Session (1230 GMT)

Ron Meulenkamp 3-1 Ben Robb (First Round)
Mickey Mansell 1-3 Seigo Asada (First Round)
Harry Ward 2-3 Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting 3-1 Arron Monk (Second Round) J H
Stephen Bunting 3-0 Jose Justicia (Second Round) J H

Evening Session (1900 GMT)

James Wilson 1-3 Nico Kurz (First Round)
Josh Payne 2-3 Diogo Portela (First Round)
Gabriel Clemens 3-1 Benito van de Pas (First Round) H
James Wade 3-1 Ritchie Edhouse (Second Round) J
James Wade 3-1 Boris Koltsov (Second Round) J

Thursday December 19 Afternoon Session (1230 GMT)

Justin Shite 3-0 Benjamin Pratnemer (First Round) H
Ryan Joyce 3-2 Jan Dekker (First Round)
John Henderson 3-1 James Richardson (Second Round) J
John Henderson 3-1 Mikuru Suzuki (Second Round) J
Steve Beaton 3-1 Kyle Anderson (Second Round)
Steve Beaton 3-0 Xiaochen Zong (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Chris Dobey 3-1 Ron Meulenkamp (Second Round) J
Chris Dobey 3-0 Ben Robb (Second Round) J
Danny Noppert 3-1 Steve Lennon (Second Round)
Danny Noppert 2-3 Callan Rydz (Second Round)
Dave Chisnall 3-2 Vincent Van der Voort (Second Round) H
Dave Chisnall 3-1 Keane Barry (Second Round) H
Gerwyn Price 3-1 William O’Connor (Second Round)
Gerwyn Price 3-0 Marko Kantele (Second Round)

Friday December 20 Afternoon Session (1230 GMT)

Darren Webster 2-3 Ryan Meikle (Second Round) J
Darren Webster 3-1 Yuki Yamada (Second Round) J
Mervyn King 3-2 Ross Smith (Second Round)
Mervyn King 3-0 Ciaran Teehan (Second Round)
Jonny Clayton 3-2 Ryan Joyce (Second Round) H
Jonny Clayton 3-2 Jan Dekker (Second Round) H
Ricky Evans 3-2 Mark McGeeney (Second Round)
Ricky Evans 3-0 Matt Campbell (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Nathan Aspinall 3-0 Andy Boulton (Second Round)
Nathan Aspinall 3-1 Danny Baggish (Second Round)
Joe Cullen 3-1 James Wilson (Second Round)
Joe Cullen 3-2 Nico Kurz (Second Round)
Max Hopp 2-3 Gabriel Clemens (Second Round) H
Max Hopp 3-1 Benito Van de Pas (Second Round) H
Peter Wright 3-1 Rowby John-Rodriguez (Second Round) J
Peter Wright 3-1 Noel Malicdem (Second Round) J

Saturday December 21 Afternoon Session (1230 GMT)

Keegan Brown 3-1 Micky Mansell (Second Round)
Keegan Brown 2-3 Seigo Asada (Second Round)
Simon Whitlock 2-3 Harry Ward (Second Round) H
Simon Whitlock 2-3 Madars Razma (Second Round) H
Steve West 3-2 Ryan Searle (Second Round) J
Steve West 3-1 Robbie King (Second Round) J
Adrian Lewis 3-1 Cristo Reyes (Second Round)
Adrian Lewis 2-3 Lourance Ilagan (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Daryl Gurney 3-0 Justin Shite (Second Round) J
Daryl Gurney 3-0 Benjamin Pratnemer (Second Round) J
Glen Durrant 3-2 Jose De Sousa (Second Round) H
Glen Durrant 3-2 Damon Heta (Second Round) H
Mensur Suljovic 3-2 Ted Evetts (Second Round)
Mensur Suljovic 3-0 Fallon Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh 3-0 Josh Payne (Second Round)
Dimitri van den Bergh 3-0 Diogo Portela (Second Round)

Winner - Michael van Gerwen
Runner Up - Gerwyn Price
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3 - 7
'Orns

User avatar
Randall
Moderator
Posts: 80655
Joined: Thu May 05, 2011 2:59 pm
Location: On a hill surrounded by Indians (Leicester)
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by Randall » Thu Nov 28, 2019 10:43 am

Friday December 13 (1900 GMT)

Jelle Klaasen 3-1 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3-1 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 3-2 Devon Petersen (First Round)
Michael van Gerwen 3-0 Jelle Klaasen (Second Round) J H
Michael van Gerwen 3-0 Kevin Burness (Second Round) J H

Saturday December 14 Afternoon Session (1230 GMT)

Darius Labanauskas 3-1 Matthew Edgar (First Round)
Ryan Meikle 3-1 Yuki Yamada (First Round) j
Luke Woodhouse 2-3 Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena 2-3 Luke Humphries (Second Round) H
Jermaine Wattimena 3-2 Devon Petersen (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Mark McGeeney 3-2Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes 3-0 Zoran Lerchbacher (First Round)
Raymond van Barneveld 3-0 Darin Young (First Round) j
Rob Cross 3-1 Kim Huybrechts (Second Round) H
Rob Cross 3-0 Geert Nentjes (Second Round) H

Sunday December 15 Afternoon Session (1230 GMT)

Kyle Anderson 3-0 Xiaochen Zong (First Round) J
Ross Smith 3-0 Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan 3-0 Nitin Kumar (First Round)
Ian White 3-1 Darius Labanauskas (Second Round) H
Ian White 3-0 Matt Edgar (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Arron Monk 3-2Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton 3-1 Danny Baggish (First Round)
James Richardson 3-1 Mikuru Suzuki (First Round) J
Michael Smith 3-1 Luke Woodhouse (Second Round) H
Michael Smith 3-1 Paul Lim (Second Round) H

Monday December 16 (1900 GMT)

Steve Lennon 3-2 Callan Rydz (First Round) j
William O’Connor 3-0 Marko Kantele (First Round)
Vincent van der Voort 3-1 Keane Barry (First Round)
Gary Anderson 3-1 Brendan Dolan (Second Round) H
Gary Anderson 3-0 Nitin Kumar (Second Round) H

Tuesday December 17 Afternoon Session (1230 GMT)

Ryan Searle 3-1 Robbie King (First Round)
Cristo Reyes 3-2 Lourence Ilagan (First Round)
Rowby-John Rodriguez 2-3 Noel Malicdem (First Round)j
Krzysztof Ratajski 2-3 Jamie Hughes (Second Round) H
Krzysztof Ratajski 3-0 Zoran Lerchbacher (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Ritchie Edhouse 2-3 Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa 3-1 Damon Heta (First Round)
Ted Evetts 3-1 Fallon Sherrock (First Round) J
Jeffrey de Zwaan 2-3 Raymond Van Barneveld (Second Round) H
Jeffrey de Zwaan 3-0 Darin Young (Second Round) H

Wednesday December 18 Afternoon Session (1230 GMT)

Ron Meulenkamp 3-1 Ben Robb (First Round)
Mickey Mansell 3-2Seigo Asada (First Round) j h
Harry Ward 2-3 Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting 3-1 Aaron Monk (Second Round)
Stephen Bunting 3-0 Jose Justicia (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

James Wilson 3-0 Nico Kurz (First Round)
Josh Payne 3-1 Diogo Portela (First Round) J
Gabriel Clemens 3-1 Benito van de Pas (First Round) H
James Wade 3-1 Ritchie Edhouse (Second Round)
James Wade 3-1 Boris Koltsov (Second Round)

Thursday December 19 Afternoon Session (1230 GMT)

Justin Shite 3-1 Benjamin Pratnemer (First Round)
Ryan Joyce 3-2Jan Dekker (First Round) j h
John Henderson 3-1 James Richardson (Second Round)
John Henderson 3-0 Mikuru Suzuki (Second Round)
Steve Beaton 1-3 Kyle Anderson (Second Round)
Steve Beaton 3-0 Xiaochen Zong (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Chris Dobey 3-1 Ron Meulenkamp (Second Round)
Chris Dobey 3-0 Ben Robb (Second Round)
Danny Noppert 3-1 Steve Lennon (Second Round) h
Danny Noppert 3-0 Callan Rydz (Second Round) h
Dave Chisnall 3-1 Vincent Van der Voort (Second Round) H
Dave Chisnall 3-0 Keane Barry (Second Round)
Gerwyn Price 3-1 William O’Connor (Second Round)j
Gerwyn Price 3-0 Marko Kantele (Second Round)j

Friday December 20 Afternoon Session (1230 GMT)

Darren Webster 3-1 Ryan Meikle (Second Round)
Darren Webster 3-1 Yuki Yamada (Second Round)
Mervyn King 3-2 Ross Smith (Second Round) j
Mervyn King 3-0 Ciaran Teehan (Second Round) j
Jonny Clayton 3-2 Ryan Joyce (Second Round) H
Jonny Clayton 3-2 Jan Dekker (Second Round) H
Ricky Evans 3-2 Mark McGeeney (Second Round)
Ricky Evans 3-0 Matt Campbell (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Nathan Aspinall 3-0 Andy Boulton (Second Round)j
Nathan Aspinall 3-0 Danny Baggish (Second Round)j
Joe Cullen 3-2 James Wilson (Second Round)
Joe Cullen 3-0 Nico Kurz (Second Round)
Max Hopp 1-3 Gabriel Clemens (Second Round) H
Max Hopp 3-2 Benito Van de Pas (Second Round) H
Peter Wright 3-0 Rowby John-Rodriguez (Second Round)
Peter Wright 3-0 Noel Malicdem (Second Round)

Saturday December 21 Afternoon Session (1230 GMT)

Keegan Brown 3-2 Micky Mansell (Second Round)
Keegan Brown 3-1Seigo Asada (Second Round)
Simon Whitlock 3-1 Harry Ward (Second Round) j
Simon Whitlock 3-2 Madars Razma (Second Round) j
Steve West 3-1 Ryan Searle (Second Round)
Steve West 3-0 Robbie King (Second Round)
Adrian Lewis 3-1 Cristo Reyes (Second Round)h
Adrian Lewis 3-1 Lourance Ilagan (Second Round)h

Evening Session (1900 GMT)

Daryl Gurney 3-0 Justin Shite (Second Round) J
Daryl Gurney 3-0 Benjamin Pratnemer (Second Round) J
Glen Durrant 3-1 Jose De Sousa (Second Round) H
Glen Durrant 3-0 Damon Heta (Second Round) H
Mensur Suljovic 3-1 Ted Evetts (Second Round)
Mensur Suljovic 3-0 Fallon Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh 2-3 Josh Payne (Second Round)
Dimitri van den Bergh 3-2 Diogo Portela (Second Round)

Winner - Michael van Gerwen
Runner Up - price
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3 - 2
[/quote]
Image

User avatar
TheGoose
Posts: 351
Joined: Sat Dec 30, 2017 10:52 pm
Location: Pontypridd, Wales
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by TheGoose » Thu Nov 28, 2019 12:47 pm

Friday December 13 (1900 GMT)

Jelle Klaasen 3-0 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3-1 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 3-1 Devon Petersen (First Round) H
Michael van Gerwen 3-0 Jelle Klaasen (Second Round) J
Michael van Gerwen 3-0 Kevin Burness (Second Round) J

Saturday December 14 Afternoon Session (1230 GMT)

Darius Labanauskas 3-2 Matthew Edgar (First Round)
Ryan Meikle 3-1 Yuki Yamada (First Round) J
Luke Woodhouse 3-2 Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena 2-3 Luke Humphries (Second Round) H
Jermaine Wattimena 3-1 Devon Petersen (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Mark McGeeney 3-1 Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes 3-1 Zoran Lerchbacher (First Round) H
Raymond van Barneveld 3-0 Darin Young (First Round)
Rob Cross 3-0 Kim Huybrechts (Second Round) J
Rob Cross 3-0 Geert Nentjes (Second Round) J

Sunday December 15 Afternoon Session (1230 GMT)

Kyle Anderson 3-0 Xiaochen Zong (First Round) J
Ross Smith 3-0 Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan 3-0 Nitin Kumar (First Round)
Ian White 3-1 Darius Labanauskas (Second Round) H
Ian White 3-1 Matt Edgar (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Arron Monk 3-2 Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton 3-0 Danny Baggish (First Round)
James Richardson 3-0 Mikuru Suzuki (First Round) J
Michael Smith 3-1 Luke Woodhouse (Second Round) H
Michael Smith 3-0 Paul Lim (Second Round) H

Monday December 16 (1900 GMT)

Steve Lennon 2-3 Callan Rydz (First Round)
William O’Connor 3-1 Marko Kantele (First Round)
Vincent van der Voort 3-0 Keane Barry (First Round) J
Gary Anderson 3-0 Brendan Dolan (Second Round) H
Gary Anderson 3-0 Nitin Kumar (Second Round) H

Tuesday December 17 Afternoon Session (1230 GMT)

Ryan Searle 3-2 Robbie King (First Round)
Cristo Reyes 3-1 Lourence Ilagan (First Round) J
Rowby-John Rodriguez 3-2 Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski 3-2 Jamie Hughes (Second Round) H
Krzysztof Ratajski 3-1 Zoran Lerchbacher (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Ritchie Edhouse 3-2 Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa 3-1 Damon Heta (First Round)
Ted Evetts 3-1 Fallon Sherrock (First Round)
Jeffrey de Zwaan 3-1 Raymond Van Barneveld (Second Round) H J
Jeffrey de Zwaan 3-1 Darin Young (Second Round) H J

Wednesday December 18 Afternoon Session (1230 GMT)

Ron Meulenkamp 3-1 Ben Robb (First Round)
Mickey Mansell 2-3 Seigo Asada (First Round) H
Harry Ward 3-1 Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting 3-1 Aaron Monk (Second Round) J
Stephen Bunting 3-1 Jose Justicia (Second Round) J

Evening Session (1900 GMT)

James Wilson 3-0 Nico Kurz (First Round)
Josh Payne 3-1 Diogo Portela (First Round)
Gabriel Clemens 3-1 Benito van de Pas (First Round)
James Wade 3-0 Ritchie Edhouse (Second Round) J H
James Wade 3-0 Boris Koltsov (Second Round) J H

Thursday December 19 Afternoon Session (1230 GMT)

Justin Shite 3-2 Benjamin Pratnemer (First Round) J
Ryan Joyce 3-2 Jan Dekker (First Round) H
John Henderson 3-1 James Richardson (Second Round)
John Henderson 3-0 Mikuru Suzuki (Second Round)
Steve Beaton 2-3 Kyle Anderson (Second Round)
Steve Beaton 3-0 Xiaochen Zong (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Chris Dobey 3-1 Ron Meulenkamp (Second Round)
Chris Dobey 3-0 Ben Robb (Second Round)
Danny Noppert 3-1 Steve Lennon (Second Round) H
Danny Noppert 3-1 Callan Rydz (Second Round) H
Dave Chisnall 3-1 Vincent Van der Voort (Second Round) J
Dave Chisnall 3-0 Keane Barry (Second Round) J
Gerwyn Price 3-1 William O’Connor (Second Round)
Gerwyn Price 3-1 Marko Kantele (Second Round)

Friday December 20 Afternoon Session (1230 GMT)

Darren Webster 3-2 Ryan Meikle (Second Round)
Darren Webster 3-1 Yuki Yamada (Second Round)
Mervyn King 3-2 Ross Smith (Second Round) H
Mervyn King 3-1 Ciaran Teehan (Second Round) H
Jonny Clayton 3-1 Ryan Joyce (Second Round) J
Jonny Clayton 3-2 Jan Dekker (Second Round) J
Ricky Evans 3-2 Mark McGeeney (Second Round)
Ricky Evans 3-0 Matt Campbell (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Nathan Aspinall 3-0 Andy Boulton (Second Round)
Nathan Aspinall 3-0 Danny Baggish (Second Round)
Joe Cullen 3-2 James Wilson (Second Round)
Joe Cullen 3-0 Nico Kurz (Second Round)
Max Hopp 1-3 Gabriel Clemens (Second Round) H
Max Hopp 2-3 Benito Van de Pas (Second Round) H
Peter Wright 3-0 Rowby John-Rodriguez (Second Round) J
Peter Wright 3-0 Noel Malicdem (Second Round) J

Saturday December 21 Afternoon Session (1230 GMT)

Keegan Brown 3-2 Micky Mansell (Second Round)
Keegan Brown 2-3 Seigo Asada (Second Round)
Simon Whitlock 3-1 Harry Ward (Second Round)
Simon Whitlock 3-1 Madars Razma (Second Round)
Steve West 3-2 Ryan Searle (Second Round)
Steve West 3-1 Robbie King (Second Round)
Adrian Lewis 3-1 Cristo Reyes (Second Round) H J
Adrian Lewis 3-0 Lourance Ilagan (Second Round) H J

Evening Session (1900 GMT)

Daryl Gurney 3-1 Justin Shite (Second Round) J
Daryl Gurney 3-0 Benjamin Pratnemer (Second Round) J
Glen Durrant 3-1 Jose De Sousa (Second Round) H
Glen Durrant 3-1 Damon Heta (Second Round) H
Mensur Suljovic 3-1 Ted Evetts (Second Round)
Mensur Suljovic 3-0 Fallon Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh 3-1 Josh Payne (Second Round)
Dimitri van den Bergh 3-1 Diogo Portela (Second Round)

Winner - Gerwyn Price
Runner Up - MVG
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3 - 3
Wales. Golf. Madrid

User avatar
bullseye
Posts: 690
Joined: Mon Apr 09, 2012 3:32 pm
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by bullseye » Thu Nov 28, 2019 5:37 pm

Friday December 13 (1900 GMT)

Jelle Klaasen 3-0 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3-1 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 2-3 Devon Petersen (First Round) H
Michael van Gerwen 3-0 Jelle Klaasen (Second Round) J
Michael van Gerwen 3-0 Kevin Burness (Second Round) J

Saturday December 14 Afternoon Session (1230 GMT)

Darius Labanauskas 3-2 Matthew Edgar (First Round)
Ryan Meikle 3-1 Yuki Yamada (First Round) J
Luke Woodhouse 2-3 Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena 3-2 Luke Humphries (Second Round) H
Jermaine Wattimena 3-1 Devon Petersen (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Mark McGeeney 3-1 Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes 3-1 Zoran Lerchbacher (First Round) H
Raymond van Barneveld 3-0 Darin Young (First Round) J
Rob Cross 3-0 Kim Huybrechts (Second Round)
Rob Cross 3-0 Geert Nentjes (Second Round)

Sunday December 15 Afternoon Session (1230 GMT)

Kyle Anderson 3-0 Xiaochen Zong (First Round) J
Ross Smith 3-0 Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan 3-0 Nitin Kumar (First Round)
Ian White 3-1 Darius Labanauskas (Second Round) H
Ian White 3-1 Matt Edgar (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Arron Monk 3-2 Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton 3-0 Danny Baggish (First Round)
James Richardson 3-0 Mikuru Suzuki (First Round) J
Michael Smith 3-0 Luke Woodhouse (Second Round) H
Michael Smith 3-0 Paul Lim (Second Round) H

Monday December 16 (1900 GMT)

Steve Lennon 3-1Callan Rydz (First Round)
William O’Connor 3-1 Marko Kantele (First Round)
Vincent van der Voort 3-0 Keane Barry (First Round) J
Gary Anderson 3-2 Brendan Dolan (Second Round) H
Gary Anderson 3-0 Nitin Kumar (Second Round) H

Tuesday December 17 Afternoon Session (1230 GMT)

Ryan Searle 3-2 Robbie King (First Round)
Cristo Reyes 3-1 Lourence Ilagan (First Round) J
Rowby-John Rodriguez 3-0 Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski 3-2 Jamie Hughes (Second Round) H
Krzysztof Ratajski 3-1 Zoran Lerchbacher (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Ritchie Edhouse 3-2 Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa 3-1 Damon Heta (First Round)
Ted Evetts 3-1 Fallon Sherrock (First Round)
Jeffrey de Zwaan 3-1 Raymond Van Barneveld (Second Round) H J
Jeffrey de Zwaan 3-1 Darin Young (Second Round) H J

Wednesday December 18 Afternoon Session (1230 GMT)

Ron Meulenkamp 3-1 Ben Robb (First Round)
Mickey Mansell 3-0Seigo Asada (First Round) H
Harry Ward 3-1 Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting 3-1 Aaron Monk (Second Round) J
Stephen Bunting 3-1 Jose Justicia (Second Round) J

Evening Session (1900 GMT)

James Wilson 3-0 Nico Kurz (First Round)
Josh Payne 3-1 Diogo Portela (First Round)
Gabriel Clemens 3-1 Benito van de Pas (First Round)
James Wade 3-0 Ritchie Edhouse (Second Round) J H
James Wade 3-0 Boris Koltsov (Second Round) J H

Thursday December 19 Afternoon Session (1230 GMT)

Justin Shite 3-2 Benjamin Pratnemer (First Round) J
Ryan Joyce 3-2 Jan Dekker (First Round) H
John Henderson 3-1 James Richardson (Second Round)
John Henderson 3-0 Mikuru Suzuki (Second Round)
Steve Beaton 2-3 Kyle Anderson (Second Round)
Steve Beaton 3-0 Xiaochen Zong (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Chris Dobey 3-0 Ron Meulenkamp (Second Round)
Chris Dobey 3-0 Ben Robb (Second Round)
Danny Noppert 3-1 Steve Lennon (Second Round) H
Danny Noppert 3-1 Callan Rydz (Second Round) H
Dave Chisnall 3-1 Vincent Van der Voort (Second Round)
Dave Chisnall 3-0 Keane Barry (Second Round)
Gerwyn Price 3-1 William O’Connor (Second Round)J
Gerwyn Price 3-1 Marko Kantele (Second Round)J

Friday December 20 Afternoon Session (1230 GMT)

Darren Webster 3-2 Ryan Meikle (Second Round)
Darren Webster 3-1 Yuki Yamada (Second Round)
Mervyn King 3-2 Ross Smith (Second Round) H
Mervyn King 3-1 Ciaran Teehan (Second Round) H
Jonny Clayton 3-1 Ryan Joyce (Second Round) J
Jonny Clayton 3-2 Jan Dekker (Second Round) J
Ricky Evans 3-2 Mark McGeeney (Second Round)
Ricky Evans 3-0 Matt Campbell (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Nathan Aspinall 3-0 Andy Boulton (Second Round)
Nathan Aspinall 3-0 Danny Baggish (Second Round)
Joe Cullen 3-1 James Wilson (Second Round)
Joe Cullen 3-0 Nico Kurz (Second Round)
Max Hopp 1-3 Gabriel Clemens (Second Round) H
Max Hopp 2-3 Benito Van de Pas (Second Round) H
Peter Wright 3-0 Rowby John-Rodriguez (Second Round) J
Peter Wright 3-0 Noel Malicdem (Second Round) J

Saturday December 21 Afternoon Session (1230 GMT)

Keegan Brown 3-2 Micky Mansell (Second Round)
Keegan Brown 3-1 Seigo Asada (Second Round)
Simon Whitlock 3-1 Harry Ward (Second Round)
Simon Whitlock 3-1 Madars Razma (Second Round)
Steve West 3-2 Ryan Searle (Second Round)
Steve West 3-1 Robbie King (Second Round)
Adrian Lewis 3-1 Cristo Reyes (Second Round) H J
Adrian Lewis 3-0 Lourance Ilagan (Second Round) H J

Evening Session (1900 GMT)

Daryl Gurney 3-1 Justin Shite (Second Round) J
Daryl Gurney 3-0 Benjamin Pratnemer (Second Round) J
Glen Durrant 3-1 Jose De Sousa (Second Round) H
Glen Durrant 3-1 Damon Heta (Second Round) H
Mensur Suljovic 3-1 Ted Evetts (Second Round)
Mensur Suljovic 3-0 Fallon Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh 3-1 Josh Payne (Second Round)
Dimitri van den Bergh 3-1 Diogo Portela (Second Round)

Winner - MVG
Runner Up - Price
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3 - 3

User avatar
Cinnamon Bun
Posts: 280
Joined: Mon Sep 16, 2019 3:31 pm
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by Cinnamon Bun » Thu Nov 28, 2019 6:02 pm

Friday

Klaasen 3-1 Burness
Huybrects 3-2 NentjesH
Humphries 2-3 Petersen
Van Gerwen 3-1 KlaasenJ
Van Gerwen 3-1 BurnessJ

Saturday

Afternoon session

Labanauskas 3-1 EdgarJ
Meikle 3-0 Yamada
Woodhouse 3-1 Lim
Wattimena 3-2 PetersenH
Wattimena 3-1 HumphriesH

Saturady

Evening session

McGeeny 3-1 CampbellJ
Hughes 3-2 LerchbacherH
Van Barneveld 3-1 Young
Cross 3-1 Huybrects
Cross 3-1 Nentjes

Sunday

Afternoon session

Anderson 3-1 Zong
Smith 3-2 Teehan
Dolan 3-0 KumarJ
White 3-2 LabanauskasH
White 3-1 EdgarH

Sunday

Evening Session

Monk 3-1 JusticiaJ
Boulton 3-1 Baggish
Richardson 2-3 Suzuki
Smith 3-1 WoodhouseH
Smith 3-1 LimH

Monday

Lennon 2-3 RydzJ
O'Connor 3-1 Kantele
Van Der Voort 3-1 BarryH
Anderson 2-3 Dolan
Anderson 3-0 Kumar

Tuesday

Afternoon session

Searle 3-1 King
Reyes 2-3 Ilagan
Rodriguez 3-2 MalicdemJ
Ratajski 3-2 HughesH
Ratajski 3-1 LerchbacherH

Tuesday

Evening session

Edhouse 3-2 Koltsov
De Sousa 3-1 HetaJ
Evetts 3-1 Sherrock
De zwaan 3-1 Van BarneveldH
De Zwaan 3-0 YoungH

Wednesday

Afternoon session

Meulenkamp 3-1 Robb
Mansell 2-3 AsadaH
Ward 3-2 Razma
Bunting 3-1 MonkJ
Bunting 3-1 JusticiaJ

Wednesday

Evening session

Wilson 2-3 Kurz
Payne 2-3 PortelaH
Clemens 3-2 Van De Pas
Wade 3-2 EdhouseJ
Wade 3-1 KoltsovJ

Thursday

Afternoon session

Shite 3-2 Pratnemer
Joyce 3-2 DekkerJ
Henderson 3-2 Suzuki
Henderson 3-1 Richardson
Beaton 3-1 AndersonH
Beaton 3-1 ZongH

Thursday

Evening session

Dobey 3-2 Meulenkamp
Dobey 3-1 Robb
Noppert 2-3 RydzH
Noppert 3-1 LennonH
Chisnall 3-2 Van Der VoortJ
Chisnall 3-2 BarryJ
Price 3-2 O'Connor
Price 3-1 Kantele

Friday

Afternoon session


Webster 2-3 Meikle
Webster 3-0 Yamada
King 3-2 SmithH
King 3-2 TeehanH
Clayton 2-3 Joyce
Clayton 3-2 Dekker
Evans 3-2 McGeenyJ
Evans 3-1 CampbellJ

Friday

Evening session

Aspinall 3-2 BoultonH
Aspinall 3-1 BaggishH
Cullen 3-2 Kurz
Cullen 3-1 Wilson
Hopp 2-3 Clemens
Hopp 3-2 Van De Pas
Wright 3-1 RodriguezJ
Wright 3-1 MalicdemJ

Saturday

Afternoon session

Brown 2-3 AsadaH
Brown 3-1 MansellH
Shitlock 3-1 Ward
Shitlock 3-1 Razma
West 2-3 Searle
West 3-1 King
Lewis 3-2 IlaganJ
Lewis 3-1 ReyesJ

Saturday

Evening session

Gurney 3-2 Shite
Gurney 3-1 Pratnemer
Durrant 2-3 De SousaJ
Durrant 3-1 HetaJ
Suljovic 3-2 Evetts
Suljovic 3-1 Sherrock
Van Den Bergh 2-3 PortelaH
Van Den Bergh 3-2 PayneH

Winner- Van Gerwen
Runner Up- Price
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3-9
Teaching De Sousa how to take out 120 on 3 double tops without busting his score
Founding member of the "get Chris Mason and Paul Nicholson off comentary" institution

User avatar
Cinnamon Bun
Posts: 280
Joined: Mon Sep 16, 2019 3:31 pm
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by Cinnamon Bun » Thu Nov 28, 2019 6:02 pm

Cinnamon Bun wrote:
Thu Nov 28, 2019 6:02 pm
Friday

Klaasen 3-1 Burness
Huybrects 3-2 NentjesH
Humphries 2-3 Petersen
Van Gerwen 3-1 KlaasenJ
Van Gerwen 3-1 BurnessJ

Saturday

Afternoon session

Labanauskas 3-1 EdgarJ
Meikle 3-0 Yamada
Woodhouse 3-1 Lim
Wattimena 3-2 PetersenH
Wattimena 3-1 HumphriesH

Saturady

Evening session

McGeeny 3-1 CampbellJ
Hughes 3-2 LerchbacherH
Van Barneveld 3-1 Young
Cross 3-1 Huybrects
Cross 3-1 Nentjes

Sunday

Afternoon session

Anderson 3-1 Zong
Smith 3-2 Teehan
Dolan 3-0 KumarJ
White 3-2 LabanauskasH
White 3-1 EdgarH

Sunday

Evening Session

Monk 3-1 JusticiaJ
Boulton 3-1 Baggish
Richardson 2-3 Suzuki
Smith 3-1 WoodhouseH
Smith 3-1 LimH

Monday

Lennon 2-3 RydzJ
O'Connor 3-1 Kantele
Van Der Voort 3-1 BarryH
Anderson 2-3 Dolan
Anderson 3-0 Kumar

Tuesday

Afternoon session

Searle 3-1 King
Reyes 2-3 Ilagan
Rodriguez 3-2 MalicdemJ
Ratajski 3-2 HughesH
Ratajski 3-1 LerchbacherH

Tuesday

Evening session

Edhouse 3-2 Koltsov
De Sousa 3-1 HetaJ
Evetts 3-1 Sherrock
De zwaan 3-1 Van BarneveldH
De Zwaan 3-0 YoungH

Wednesday

Afternoon session

Meulenkamp 3-1 Robb
Mansell 2-3 AsadaH
Ward 3-2 Razma
Bunting 3-1 MonkJ
Bunting 3-1 JusticiaJ

Wednesday

Evening session

Wilson 2-3 Kurz
Payne 2-3 PortelaH
Clemens 3-2 Van De Pas
Wade 3-2 EdhouseJ
Wade 3-1 KoltsovJ

Thursday

Afternoon session

Shite 3-2 Pratnemer
Joyce 3-2 DekkerJ
Henderson 3-2 Suzuki
Henderson 3-1 Richardson
Beaton 3-1 AndersonH
Beaton 3-1 ZongH

Thursday

Evening session

Dobey 3-2 Meulenkamp
Dobey 3-1 Robb
Noppert 2-3 RydzH
Noppert 3-1 LennonH
Chisnall 3-2 Van Der VoortJ
Chisnall 3-2 BarryJ
Price 3-2 O'Connor
Price 3-1 Kantele

Friday

Afternoon session


Webster 2-3 Meikle
Webster 3-0 Yamada
King 3-2 SmithH
King 3-2 TeehanH
Clayton 2-3 Joyce
Clayton 3-2 Dekker
Evans 3-2 McGeenyJ
Evans 3-1 CampbellJ

Friday

Evening session

Aspinall 3-2 BoultonH
Aspinall 3-1 BaggishH
Cullen 3-2 Kurz
Cullen 3-1 Wilson
Hopp 2-3 Clemens
Hopp 3-2 Van De Pas
Wright 3-1 RodriguezJ
Wright 3-1 MalicdemJ

Saturday

Afternoon session

Brown 2-3 AsadaH
Brown 3-1 MansellH
Shitlock 3-1 Ward
Shitlock 3-1 Razma
West 2-3 Searle
West 3-1 King
Lewis 3-2 IlaganJ
Lewis 3-1 ReyesJ

Saturday

Evening session

Gurney 3-2 Shite
Gurney 3-1 Pratnemer
Durrant 2-3 De SousaJ
Durrant 3-1 HetaJ
Suljovic 3-2 Evetts
Suljovic 3-1 Sherrock
Van Den Bergh 2-3 PortelaH
Van Den Bergh 3-2 PayneH

Winner- Van Gerwen
Runner Up- Price
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3-9
Have I missed anything off or made any mistakes
Teaching De Sousa how to take out 120 on 3 double tops without busting his score
Founding member of the "get Chris Mason and Paul Nicholson off comentary" institution

Slasher
Posts: 40
Joined: Sat Oct 26, 2019 4:25 pm
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by Slasher » Fri Nov 29, 2019 12:38 pm

Friday December 13 (1900 GMT)

Jelle Klaasen 3-1 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3-1 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 3-0 Devon Petersen (First Round)
Michael van Gerwen 3-0 Jelle Klaasen (Second Round) J H
Michael van Gerwen 3-0 Kevin Burness (Second Round) J H

Saturday December 14 Afternoon Session (1230 GMT)

Darius Labanauskas 3-2 Matthew Edgar (First Round)
Ryan Meikle 2-3 Yuki Yamada (First Round)
Luke Woodhouse 3-1 Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena 3-2 Luke Humphries (Second Round) H J
Jermaine Wattimena 3-1 Devon Petersen (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Mark McGeeney 3-2 Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes 3-0 Zoran Lerchbacher (First Round) J
Raymond van Barneveld 3-1 Darin Young (First Round)
Rob Cross 3-2 Kim Huybrechts (Second Round) H
Rob Cross 3-0 Geert Nentjes (Second Round) H

Sunday December 15 Afternoon Session (1230 GMT)

Kyle Anderson 3-0 Xiaochen Zong (First Round) J
Ross Smith 2-3 Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan 3-1 Nitin Kumar (First Round)
Ian White 3-1 Darius Labanauskas (Second Round) H
Ian White 3-1 Matt Edgar (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Arron Monk 1-3 Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton 3-2 Danny Baggish (First Round)
James Richardson 3-0 Mikuru Suzuki (First Round) J
Michael Smith 3-0 Luke Woodhouse (Second Round) H
Michael Smith 3-0 Paul Lim (Second Round) H

Monday December 16 (1900 GMT)

Steve Lennon 3-2 Callan Rydz (First Round)
William O’Connor 3-0 Marko Kantele (First Round)
Vincent van der Voort 1-3 Keane Barry (First Round) J
Gary Anderson 3-1 Brendan Dolan (Second Round) H
Gary Anderson 3-0 Nitin Kumar (Second Round) J H

Tuesday December 17 Afternoon Session (1230 GMT)

Ryan Searle 1-3 Robbie King (First Round)
Cristo Reyes 3-1 Lourence Ilagan (First Round) J
Rowby-John Rodriguez 3-1 Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski 3-2 Jamie Hughes (Second Round) H
Krzysztof Ratajski 3-0 Zoran Lerchbacher (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Ritchie Edhouse 1-3 Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa 3-2 Damon Heta (First Round)
Ted Evetts 3-0 Fallon Sherrock (First Round) J
Jeffrey de Zwaan 1-3Raymond Van Barneveld (Second Round) H
Jeffrey de Zwaan 3-0 Darin Young (Second Round) H

Wednesday December 18 Afternoon Session (1230 GMT)

Ron Meulenkamp 3-0 Ben Robb (First Round)
Mickey Mansell 2-3 Seigo Asada (First Round)J
Harry Ward 3-1 Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting 3-0 Aaron Monk (Second Round) H
Stephen Bunting 3-1 Jose Justicia (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

James Wilson 3-1 Nico Kurz (First Round)
Josh Payne 1-3 Diogo Portela (First Round)
Gabriel Clemens 3-1 Benito van de Pas (First Round) H J
James Wade 3-0 Ritchie Edhouse (Second Round)
James Wade 3-0 Boris Koltsov (Second Round)

Thursday December 19 Afternoon Session (1230 GMT)

Justin Shite 3-0 Benjamin Pratnemer (First Round) J
Ryan Joyce 3-1 Jan Dekker (First Round)
John Henderson 3-0 James Richardson (Second Round) H
John Henderson 3-0 Mikuru Suzuki (Second Round) H
Steve Beaton 3-0 Kyle Anderson (Second Round)
Steve Beaton 3-0 Xiaochen Zong (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Chris Dobey 3-0Ron Meulenkamp (Second Round) J
Chris Dobey 3-0 Ben Robb (Second Round) J
Danny Noppert 2-3 Steve Lennon (Second Round)
Danny Noppert 3-1Callan Rydz (Second Round)
Dave Chisnall 3-1 Vincent Van der Voort (Second Round)
Dave Chisnall 3-2 Keane Barry (Second Round)
Gerwyn Price 3-0 William O’Connor (Second Round) H
Gerwyn Price 3-0 Marko Kantele (Second Round)H

Friday December 20 Afternoon Session (1230 GMT)

Darren Webster 3-0 Ryan Meikle (Second Round) J
Darren Webster 3-0 Yuki Yamada (Second Round) J
Mervyn King 3-0 Ross Smith (Second Round)H
Mervyn King 3-1 Ciaran Teehan (Second Round)H
Jonny Clayton 3-1 Ryan Joyce (Second Round)
Jonny Clayton 3-1 Jan Dekker (Second Round)
Ricky Evans 3-1Mark McGeeney (Second Round)
Ricky Evans 3-0 Matt Campbell (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Nathan Aspinall 3-0Andy Boulton (Second Round)H
Nathan Aspinall 3-0 Danny Baggish (Second Round)H
Joe Cullen 3-1 James Wilson (Second Round)
Joe Cullen 3-0 Nico Kurz (Second Round)
Max Hopp 1-3 Gabriel Clemens (Second Round)
Max Hopp 3-1 Benito Van de Pas (Second Round)
Peter Wright 3-0 Rowby John-Rodriguez (Second Round) J
Peter Wright 3-0 Noel Malicdem (Second Round) J

Saturday December 21 Afternoon Session (1230 GMT)

Keegan Brown 3-1 Micky Mansell (Second Round)
Keegan Brown 3-2 Seigo Asada (Second Round)
Simon Whitlock 3-1 Harry Ward (Second Round) H
Simon Whitlock 3-1 Madars Razma (Second Round) H
Steve West 3-2 Ryan Searle (Second Round)
Steve West 3-1 Robbie King (Second Round)
Adrian Lewis 3-0Cristo Reyes (Second Round)J
Adrian Lewis 3-0Lourance Ilagan (Second Round)J

Evening Session (1900 GMT)

Daryl Gurney 3-0 Justin Shite (Second Round) J
Daryl Gurney 3-0 Benjamin Pratnemer (Second Round) J
Glen Durrant 3-1 Jose De Sousa (Second Round) H
Glen Durrant 3-1 Damon Heta (Second Round) H
Mensur Suljovic 3-1 Ted Evetts (Second Round)
Mensur Suljovic 3-0 Fallon Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh 3-1 Josh Payne (Second Round)
Dimitri van den Bergh 3-1Diogo Portela (Second Round)

Winner - Gerwyn price
Runner Up - MVG
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3 - 3

User avatar
Tommo
Posts: 7491
Joined: Tue Jan 28, 2014 11:01 am
Location: East Yorkshire
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by Tommo » Sat Nov 30, 2019 10:44 pm

Friday December 13 (1900 GMT)

Jelle Klaasen 3-1 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3-0 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 3-2 Devon Petersen (First Round)
Michael van Gerwen 3-0 Jelle Klaasen (Second Round) J H
Michael van Gerwen 3-0 Kevin Burness (Second Round) J H

Saturday December 14 Afternoon Session (1230 GMT)

Darius Labanauskas 3-1 Matthew Edgar (First Round) J
Ryan Meikle 3-0 Yuki Yamada (First Round)
Luke Woodhouse 3-1 Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena 2-3 Luke Humphries (Second Round) H
Jermaine Wattimena 3-1 Devon Petersen (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Mark McGeeney 3-1 Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes 3-1 Zoran Lerchbacher (First Round) J
Raymond van Barneveld 3-0 Darin Young (First Round)
Rob Cross 3-2 Kim Huybrechts (Second Round) H
Rob Cross 3-0 Geert Nentjes (Second Round) H

Sunday December 15 Afternoon Session (1230 GMT)

Kyle Anderson 3-1 Xiaochen Zong (First Round)
Ross Smith 3-2 Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan 3-0 Nitin Kumar (First Round) J
Ian White 3-2 Darius Labanauskas (Second Round) H
Ian White 3-1 Matt Edgar (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Arron Monk 3-2 Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton 2-3 Danny Baggish (First Round)
James Richardson 3-1 Mikuru Suzuki (First Round) J
Michael Smith 3-1 Luke Woodhouse (Second Round) H
Michael Smith 3-1 Paul Lim (Second Round) H

Monday December 16 (1900 GMT)

Steve Lennon 3-1 Callan Rydz (First Round)
William O’Connor 3-1 Marko Kantele (First Round)
Vincent van der Voort 3-2 Keane Barry (First Round)
Gary Anderson 3-1 Brendan Dolan (Second Round) J H
Gary Anderson 3-0 Nitin Kumar (Second Round) J H

Tuesday December 17 Afternoon Session (1230 GMT)

Ryan Searle 3-1 Robbie King (First Round)
Cristo Reyes 2-3 Lourence Ilagan (First Round) J
Rowby-John Rodriguez 1-3 Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski 2-3 Jamie Hughes (Second Round) H
Krzysztof Ratajski 3-0 Zoran Lerchbacher (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Ritchie Edhouse 3-2 Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa 3-1 Damon Heta (First Round)
Ted Evetts 3-1 Fallon Sherrock (First Round) J
Jeffrey de Zwaan 2-3 Raymond Van Barneveld (Second Round) H
Jeffrey de Zwaan 3-1 Darin Young (Second Round) H

Wednesday December 18 Afternoon Session (1230 GMT)

Ron Meulenkamp 3-1 Ben Robb (First Round) J
Mickey Mansell 1-3 Seigo Asada (First Round)
Harry Ward 2-3 Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting 3-1 Aaron Monk (Second Round) H
Stephen Bunting 3-0 Jose Justicia (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

James Wilson 3-1 Nico Kurz (First Round)
Josh Payne 1-3 Diogo Portela (First Round)
Gabriel Clemens 3-0 Benito van de Pas (First Round) J
James Wade 3-0 Ritchie Edhouse (Second Round) H
James Wade 3-0 Boris Koltsov (Second Round) H

Thursday December 19 Afternoon Session (1230 GMT)

Justin Shite 3-0 Benjamin Pratnemer (First Round)
Ryan Joyce 2-3 Jan Dekker (First Round) H
John Henderson 3-1 James Richardson (Second Round)
John Henderson 3-1 Mikuru Suzuki (Second Round)
Steve Beaton 3-1 Kyle Anderson (Second Round) J
Steve Beaton 3-0 Xiaochen Zong (Second Round) J

Evening Session (1900 GMT)

Chris Dobey 3-1 Ron Meulenkamp (Second Round) J
Chris Dobey 3-0 Ben Robb (Second Round) J
Danny Noppert 2-3 Steve Lennon (Second Round)
Danny Noppert 3-1 Callan Rydz (Second Round)
Dave Chisnall 3-1 Vincent Van der Voort (Second Round) H
Dave Chisnall 3-1 Keane Barry (Second Round) H
Gerwyn Price 3-1 William O’Connor (Second Round)
Gerwyn Price 3-0 Marko Kantele (Second Round)

Friday December 20 Afternoon Session (1230 GMT)

Darren Webster 2-3 Ryan Meikle (Second Round)
Darren Webster 3-1 Yuki Yamada (Second Round)
Mervyn King 3-1 Ross Smith (Second Round) J
Mervyn King 3-1 Ciaran Teehan (Second Round) J
Jonny Clayton 3-2 Ryan Joyce (Second Round)
Jonny Clayton 3-2 Jan Dekker (Second Round)
Ricky Evans 3-1 Mark McGeeney (Second Round) H
Ricky Evans 3-0 Matt Campbell (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Nathan Aspinall 3-1 Andy Boulton (Second Round) J
Nathan Aspinall 3-2 Danny Baggish (Second Round) J
Joe Cullen 3-1 James Wilson (Second Round)
Joe Cullen 3-1 Nico Kurz (Second Round)
Max Hopp 1-3 Gabriel Clemens (Second Round)
Max Hopp 3-1 Benito Van de Pas (Second Round)
Peter Wright 3-0 Rowby John-Rodriguez (Second Round) H
Peter Wright 3-0 Noel Malicdem (Second Round) H

Saturday December 21 Afternoon Session (1230 GMT)

Keegan Brown 3-1 Micky Mansell (Second Round)
Keegan Brown 2-3 Seigo Asada (Second Round)
Simon Whitlock 3-1 Harry Ward (Second Round) H
Simon Whitlock 3-2 Madars Razma (Second Round) H
Steve West 3-1 Ryan Searle (Second Round) J
Steve West 3-1 Robbie King (Second Round) J
Adrian Lewis 1-3 Cristo Reyes (Second Round)
Adrian Lewis 3-1 Lourance Ilagan (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Daryl Gurney 3-0 Justin Shite (Second Round) J
Daryl Gurney 3-0 Benjamin Pratnemer (Second Round) J
Glen Durrant 3-1 Jose De Sousa (Second Round) H
Glen Durrant 3-1 Damon Heta (Second Round) H
Mensur Suljovic 3-1 Ted Evetts (Second Round)
Mensur Suljovic 3-0 Fallon Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh 3-2 Josh Payne (Second Round)
Dimitri van den Bergh 3-2 Diogo Portela (Second Round)

Winner - Price
Runner Up - MvG
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3 - 0
They're all here!

User avatar
Spudface
Posts: 96
Joined: Mon Dec 03, 2018 9:19 am
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by Spudface » Sat Nov 30, 2019 11:26 pm

Friday December 13 (1900 GMT)
Jelle Klaasen 3 v 1 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3 v 1 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 2 v 3 Devon Petersen (First Round) H
Van Gerwen 3 v 1 Klaasen J
Van Gerwen 3 v 0 Burness J

Saturday December 14
Afternoon Session (1230 GMT)
Darius Labanauskas 3 v 1 Matthew Edgar (First Round)
Ryan Meikle 3 v 0 Yuki Yamada (First Round) J
Luke Woodhouse 2 v 3 Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena 2 v 3 Humphries H
Jermaine Wattimena 2 v 3 Petersen H

Evening Session (1900 GMT)
Mark McGeeney 3 v 2 Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes 3 v 0 Zoran Lerchbacher (First Round)
Raymond van Barneveld 3 v 0 Darin Young (First Round) J
Rob Cross 3 v 2 Huybrechts H
Rob Cross 3 v 0 Nentjes H

Sunday December 15
Afternoon Session (1230 GMT)
Kyle Anderson 3 v 1 Xiaochen Zong (First Round)
Ross Smith 3 v 2 Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan 3v 0 Nitin Kumar (First Round) J
Ian White 3 v 1 Labanauskas H
Ian White 3 v 1 Edgar H

Evening Session (1900 GMT)
Arron Monk 2 v 3 Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton 2 v 3 Danny Baggish (First Round) H
James Richardson 3 v 1 Mikuru Suzuki (First Round)
Michael Smith 3v 1 Woodhouse J
Michael Smith 3 v 1 Lim J

Monday December 16 (1900 GMT)
Steve Lennon 2 v 3 Callan Rydz (First Round)
William O’Connor 3 v 1 Marko Kantele (First Round) J
Vincent van der Voort 2 v 3 Keane Barry (First Round) H
Gary Anderson 2 v 3 Dolan
Gary Anderson 3 v 0 Kumar

Tuesday December 17
Afternoon Session (1230 GMT)
Ryan Searle 3 v 2 Robbie King (First Round) J
Cristo Reyes 2 v 3 Lourence Ilagan (First Round)
Rowby-John Rodriguez 1 v 3 Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski 3 v 2 Hughes. H
Krzysztof Ratajski 3 v 1 Lerchbacher H

Evening Session (1900 GMT)
Ritchie Edhouse 2 v 3 Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa 3 v 2 Damon Heta (First Round) H
Ted Evetts 3 v 1 Fallon Sherrock (First Round) J
Jeffrey de Zwaan 3 v 2 Van Barneveld
Jeffrey de Zwaan 3 v 1 Young

Wednesday December 18
Afternoon Session (1230 GMT)
Ron Meulenkamp 3 v 1 Ben Robb (First Round) J
Mickey Mansell 2 v 3 Seigo Asada (First Round) H
Harry Ward 2 v 3 Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting 3 v 1 Monk
Stephen Bunting 3 v 1Justicia

Evening Session (1900 GMT)
James Wilson 1 v 3 Nico Kurz (First Round)
Josh Payne 3 v 1 Diogo Portela (First Round)
Gabriel Clemens 3 v 1 Benito van de Pas (First Round) H
James Wade 3 v 1 Edhouse J
James Wade 3 v 0 Koltsov J

Thursday December 19
Afternoon Session (1230 GMT)
Justin Shite 3 v 1 Benjamin Pratnemer (First Round) J
Ryan Joyce 3 v 1 Jan Dekker (First Round)
John Henderson 3 v 1Richardson
John Henderson 3 v 0 Suzuki
Steve Beaton 3 v 1 K Anderson H
Steve Beaton 3 v 0 Zong H

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round
Dobey 3 v 1 Meulenkamp
Dobey 3 v 0 Robb
Noppert 3 v 1 Lennon
Noppert 3 v 1 Rydz
Chisnall 3 v 2 Van der Voort H
Chisnall 3 v 2 Barry H
Price 3 v 1 O’Connor J
Price 3 v 0 Kantele J

Friday December 20
Afternoon Session (1230 GMT)
Webster 2 v 3 Meikle
Webster 3 v 1 Yamada
King 3 v 2 R Smith H
King 3 v 1 Teehan H
Clayton 3 v 1 Joyce J
Clayton 3 v 1 Dekker J
Evans 3 v 1 McGeeney
Evans 3 v 1 Campbell


Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round
Aspinall 3 v 0 Bolton
Aspinall 3 v 1 Baggish
Cullen 3 v 1 Wilson
Cullen 3 v 1 Kurz
Hopp 2 v 3 Clemens
Hopp 3 v 1 Van De Pas
Wright 3 v 0 Rodriguez JH
Wright 3 v 0 Malicdem JH

Saturday December 21
Afternoon Session (1230 GMT)
Brown 3 v 2 Mansell J
Brown 3 v 2 Asada J
Whitlock 2 v 3 Ward
Whitlock 3 v 1 Razma
West 2 v 3 Searle
West 3 v 1 King
Lewis 3 v 2 Reyes H
Lewis 2 v 3 Ilagan H

Evening Session (1900 GMT)
Gurney 3 v 1 Pipe J
gurney 3 v 0 Pratnemer J
Durrant 3 v 2 De Sousa H
Durrant 3 v 1 Heta H
Suljovic 2 v 3 Everts
Suljovic 3 v 1 Sherrock
Van Den Bergh 3 v 2 Payne
Van Den Bergh 3 v 1 Portela

Winner : Price
Runner Up : Van Gerwen
Unseeded players in round 3 : 10

User avatar
Emulsfier
Posts: 1528
Joined: Sat Apr 27, 2019 3:08 pm
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by Emulsfier » Mon Dec 02, 2019 6:52 pm

Friday December 13 (1900 GMT)

Jelle Klaasen 3-2 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3-1 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 3-0 Devon Petersen (First Round)
Michael van Gerwen 3-0 Jelle Klaasen (Second Round) J H
Michael van Gerwen 3-0 Kevin Burness (Second Round) J H

Saturday December 14 Afternoon Session (1230 GMT)

Darius Labanauskas 2-3 Matthew Edgar (First Round)
Ryan Meikle 3-0 Yuki Yamada (First Round) J
Luke Woodhouse 3-1 Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena 3-2 Luke Humphries (Second Round) H
Jermaine Wattimena 3-0 Devon Petersen (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Mark McGeeney 3-0 Matt Campbell (First Round) J
Jamie Hughes 3-0 Zoran Lerchbacher (First Round)
Raymond van Barneveld 3-1 Darin Young (First Round)
Rob Cross 3-0 Kim Huybrechts (Second Round) H
Rob Cross 3-0 Geert Nentjes (Second Round) H

Sunday December 15 Afternoon Session (1230 GMT)

Kyle Anderson 3-0 Xiaochen Zong (First Round)
Ross Smith 3-0 Ciaran Teehan (First Round)
Brendan Dolan 3-0 Nitin Kumar (First Round) J
Ian White 3-1 Darius Labanauskas (Second Round) H
Ian White 3-1 Matt Edgar (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Arron Monk 3-2 Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton 3-2 Danny Baggish (First Round)
James Richardson 3-0 Mikuru Suzuki (First Round) J
Michael Smith 3-1 Luke Woodhouse (Second Round) H
Michael Smith 3-0 Paul Lim (Second Round) H

Monday December 16 (1900 GMT)

Steve Lennon 2-3 Callan Rydz (First Round)
William O’Connor 3-0 Marko Kantele (First Round) J
Vincent van der Voort 3-0 Keane Barry (First Round)
Gary Anderson 3-1 Brendan Dolan (Second Round) H
Gary Anderson 3-0 Nitin Kumar (Second Round) H

Tuesday December 17 Afternoon Session (1230 GMT)

Ryan Searle 3-0 Robbie King (First Round) J
Cristo Reyes 2-3 Lourence Ilagan (First Round)
Rowby-John Rodriguez 3-1 Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski 3-1 Jamie Hughes (Second Round) H
Krzysztof Ratajski 3-0 Zoran Lerchbacher (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Ritchie Edhouse 3-1 Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa 3-0 Damon Heta (First Round)
Ted Evetts 3-0 Fallon Sherrock (First Round) J
Jeffrey de Zwaan 3-1 Raymond Van Barneveld (Second Round) H
Jeffrey de Zwaan 3-0 Darin Young (Second Round) H

Wednesday December 18 Afternoon Session (1230 GMT)

Ron Meulenkamp 3-0 Ben Robb (First Round)
Mickey Mansell 1-3 Seigo Asada (First Round)
Harry Ward 3-2 Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting 3-0 Aaron Monk (Second Round) J H
Stephen Bunting 3-0 Jose Justicia (Second Round) J H

Evening Session (1900 GMT)

James Wilson 3-0 Nico Kurz (First Round)
Josh Payne 3-0 Diogo Portela (First Round) J
Gabriel Clemens 3-1 Benito van de Pas (First Round)
James Wade 3-2 Ritchie Edhouse (Second Round) H
James Wade 3 v 0 Boris Koltsov H

Thursday December 19 Afternoon Session (1230 GMT)

Justin Shite 3-0 Benjamin Pratnemer (First Round)
Ryan Joyce 3-1 Jan Dekker (First Round) H
John Henderson 3-1 James Richardson (Second Round) J
John Henderson 3-0 Mikuru Suzuki (Second Round) J
Steve Beaton 3-2 Kyle Anderson (Second Round)
Steve Beaton 3-0 Xiaochen Zong (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Chris Dobey 3-1 Ron Meulenkamp (Second Round)
Chris Dobey 3-0 Ben Robb (Second Round)
Danny Noppert 3-0 Steve Lennon (Second Round)
Danny Noppert 3-1 Callan Rydz (Second Round)
Dave Chisnall 3-1 Vincent Van der Voort (Second Round) H
Dave Chisnall 3-0 Keane Barry (Second Round) H
Gerwyn Price 3-0 William O’Connor (Second Round) J
Gerwyn Price 3-0 Marko Kantele (Second Round) J

Friday December 20 Afternoon Session (1230 GMT)

Darren Webster 3-2 Ryan Meikle (Second Round)
Darren Webster 3-0 Yuki Yamada (Second Round)
Mervyn King 3-1 Ross Smith (Second Round) J
Mervyn King 3-0 Ciaran Teehan (Second Round) J
Jonny Clayton 2-3 Ryan Joyce (Second Round) H
Jonny Clayton 3-1 Jan Dekker (Second Round) H
Ricky Evans 3-1 Mark McGeeney (Second Round)
Ricky Evans 3-0 Matt Campbell (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Nathan Aspinall 3-0 Andy Boulton (Second Round)
Nathan Aspinall 3-0 Danny Baggish (Second Round)
Joe Cullen 2-3 James Wilson (Second Round) H
Joe Cullen 3-0 Nico Kurz (Second Round) H
Max Hopp 1-3 Gabriel Clemens (Second Round)
Max Hopp 3-1 Benito Van de Pas (Second Round)
Peter Wright 3-0 Rowby John-Rodriguez (Second Round) J
Peter Wright 3-0 Noel Malicdem (Second Round) J

Saturday December 21 Afternoon Session (1230 GMT)

Keegan Brown 3-1 Micky Mansell (Second Round)
Keegan Brown 3-2 Seigo Asada (Second Round)
Simon Whitlock 3-1 Harry Ward (Second Round) J
Simon Whitlock 3-1 Madars Razma (Second Round) J
Steve West 2-3 Ryan Searle (Second Round)
Steve West 3-0 Robbie King (Second Round)
Adrian Lewis 3-0 Cristo Reyes (Second Round) H
Adrian Lewis 3-2 Lourance Ilagan (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Daryl Gurney 3-1 Justin Shite (Second Round) J
Daryl Gurney 3-0 Benjamin Pratnemer (Second Round) J
Glen Durrant 2-3 Jose De Sousa (Second Round) H
Glen Durrant 3-0 Damon Heta (Second Round) H
Mensur Suljovic 3-1 Ted Evetts (Second Round)
Mensur Suljovic 3-0 Fallon Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh 3-1 Josh Payne (Second Round)
Dimitri van den Bergh 3-0 Diogo Portela (Second Round)

Winner - Michael van Gerwen
Runner Up - Peter Wright
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3 - 5
Founder and sole member of the church of Jose de Sousa.

Boring Brendas number one and only fan.

User avatar
peshark
Posts: 16
Joined: Tue Dec 11, 2018 8:14 pm
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by peshark » Tue Dec 03, 2019 8:50 pm

Friday December 13 (1900 GMT)

Jelle Klaasen 3-1 Kevin Burness (First Round)
Kim Huybrechts 3-0 Geert Nentjes (First Round)
Luke Humphries 2-3 Devon Petersen (First Round)
Michael van Gerwen 3-0 Jelle Klaasen (Second Round) J H
Michael van Gerwen 3-0 Kevin Burness (Second Round) J H

Saturday December 14 Afternoon Session (1230 GMT)

Darius Labanauskas 3-1 Matthew Edgar (First Round) J H
Ryan Meikle 3-1 Yuki Yamada (First Round)
Luke Woodhouse 1-3 Paul Lim (First Round)
Jermaine Wattimena 3-2 Luke Humphries (Second Round)
Jermaine Wattimena 2-3 Devon Petersen (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Mark McGeeney 3-0 Matt Campbell (First Round)
Jamie Hughes 3-0 Zoran Lerchbacher (First Round) J
Raymond van Barneveld 3-1 Darin Young (First Round)
Rob Cross 3-2 Kim Huybrechts (Second Round) H
Rob Cross 3-0 Geert Nentjes (Second Round) H

Sunday December 15 Afternoon Session (1230 GMT)

Kyle Anderson 3-0 Xiaochen Zong (First Round)
Ross Smith 3-0 Ciaran Teehan (First Round) J
Brendan Dolan 3-0 Nitin Kumar (First Round)
Ian White 3-1 Darius Labanauskas (Second Round) H
Ian White 3-1 Matt Edgar (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Arron Monk 3-2 Jose Justicia (First Round)
Andy Boulton 3-1 Danny Baggish (First Round) J
James Richardson 3-2 Mikuru Suzuki (First Round)
Michael Smith 3-0 Luke Woodhouse (Second Round) H
Michael Smith 3-2 Paul Lim (Second Round) H

Monday December 16 (1900 GMT)

Steve Lennon 3-0 Callan Rydz (First Round) J
William O’Connor 3-1 Marko Kantele (First Round)
Vincent van der Voort 3-1 Keane Barry (First Round)
Gary Anderson 3-1 Brendan Dolan (Second Round) H
Gary Anderson 3-0 Nitin Kumar (Second Round) H

Tuesday December 17 Afternoon Session (1230 GMT)

Ryan Searle 3-1 Robbie King (First Round) J
Cristo Reyes 2-3 Lourence Ilagan (First Round)
Rowby-John Rodriguez 3-2 Noel Malicdem (First Round)
Krzysztof Ratajski 3-1 Jamie Hughes (Second Round) H
Krzysztof Ratajski 3-0 Zoran Lerchbacher (Second Round) H

Evening Session (1900 GMT)

Ritchie Edhouse 2-3 Boris Koltsov (First Round)
Jose De Sousa 3-1 Damon Heta (First Round)
Ted Evetts 3-1 Fallon Sherrock (First Round)
Jeffrey de Zwaan 2-3 Raymond Van Barneveld (Second Round) J H
Jeffrey de Zwaan 3-1 Darin Young (Second Round) J H

Wednesday December 18 Afternoon Session (1230 GMT)

Ron Meulenkamp 3-1 Ben Robb (First Round)
Mickey Mansell 1-3 Seigo Asada (First Round)
Harry Ward 3-2 Madars Razma (First Round)
Stephen Bunting 3-1 Aaron Monk (Second Round) J H
Stephen Bunting 3-0 Jose Justicia (Second Round) J H

Evening Session (1900 GMT)

James Wilson 3-1 Nico Kurz (First Round)
Josh Payne 3-1 Diogo Portela (First Round)
Gabriel Clemens 3-1 Benito van de Pas (First Round) J H
James Wade 3-1 Ritchie Edhouse (Second Round)
James Wade 3-1 Boris Koltsov (Second Round)

Thursday December 19 Afternoon Session (1230 GMT)

Justin Shite 3-1 Benjamin Pratnemer (First Round)
Ryan Joyce 3-1 Jan Dekker (First Round)
John Henderson 3-1 James Richardson (Second Round) J H
John Henderson 3-0 Mikuru Suzuki (Second Round) J H
Steve Beaton 3-1 Kyle Anderson (Second Round)
Steve Beaton 3-0 Xiaochen Zong (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Chris Dobey 3-1 Ron Meulenkamp (Second Round) J
Chris Dobey 3-0 Ben Robb (Second Round) J
Danny Noppert 2-3 Steve Lennon (Second Round)
Danny Noppert 3-0 Callan Rydz (Second Round)
Dave Chisnall 3-1 Vincent Van der Voort (Second Round) H
Dave Chisnall 3-0 Keane Barry (Second Round) H
Gerwyn Price 3-1 William O’Connor (Second Round)
Gerwyn Price 3-0 Marko Kantele (Second Round)

Friday December 20 Afternoon Session (1230 GMT)

Darren Webster 3-1 Ryan Meikle (Second Round) J
Darren Webster 3-1 Yuki Yamada (Second Round) J
Mervyn King 3-1 Ross Smith (Second Round)
Mervyn King 3-0 Ciaran Teehan (Second Round)
Jonny Clayton 3-2 Ryan Joyce (Second Round) H
Jonny Clayton 3-1 Jan Dekker (Second Round) H
Ricky Evans 3-2 Mark McGeeney (Second Round)
Ricky Evans 3-0 Matt Campbell (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Nathan Aspinall 3-1 Andy Boulton (Second Round) J
Nathan Aspinall 3-0 Danny Baggish (Second Round) J
Joe Cullen 3-1 James Wilson (Second Round)
Joe Cullen 3-1 Nico Kurz (Second Round)
Max Hopp 1-3 Gabriel Clemens (Second Round)
Max Hopp 3-1 Benito Van de Pas (Second Round)
Peter Wright 3-1 Rowby John-Rodriguez (Second Round) H
Peter Wright 3-1 Noel Malicdem (Second Round) H

Saturday December 21 Afternoon Session (1230 GMT)

Keegan Brown 3-1 Micky Mansell (Second Round) H
Keegan Brown 3-2 Seigo Asada (Second Round) H
Simon Whitlock 3-1 Harry Ward (Second Round) J
Simon Whitlock 3-1 Madars Razma (Second Round) J
Steve West 3-2 Ryan Searle (Second Round)
Steve West 3-0 Robbie King (Second Round)
Adrian Lewis 3-1 Cristo Reyes (Second Round)
Adrian Lewis 2-3 Lourance Ilagan (Second Round)

Evening Session (1900 GMT)

Daryl Gurney 3-0 Justin Shite (Second Round) J
Daryl Gurney 3-0 Benjamin Pratnemer (Second Round) J
Glen Durrant 3-2 Jose De Sousa (Second Round) H
Glen Durrant 3-1 Damon Heta (Second Round) H
Mensur Suljovic 3-1 Ted Evetts (Second Round)
Mensur Suljovic 3-0 Fallon Sherrock (Second Round)
Dimitri Van den Bergh 3-1 Josh Payne (Second Round)
Dimitri van den Bergh 3-1 Diogo Portela (Second Round)

Winner - Michael van Gerwen
Runner Up - Gerwyn Price
Pro Tour/World Qualifiers In Round 3 - 3

User avatar
ILAD
Posts: 100
Joined: Wed Sep 18, 2019 4:04 pm
Location: Worcester
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by ILAD » Tue Dec 03, 2019 10:33 pm

Can I post? I have only 96 posts, is that enough?

User avatar
Emulsfier
Posts: 1528
Joined: Sat Apr 27, 2019 3:08 pm
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by Emulsfier » Tue Dec 03, 2019 10:45 pm

ILAD wrote:
Tue Dec 03, 2019 10:33 pm
Can I post? I have only 96 posts, is that enough?
Yeh i think we about trust you. You have far more posts than some who play.
Founder and sole member of the church of Jose de Sousa.

Boring Brendas number one and only fan.

User avatar
ILAD
Posts: 100
Joined: Wed Sep 18, 2019 4:04 pm
Location: Worcester
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by ILAD » Tue Dec 03, 2019 10:56 pm

Emulsfier wrote:
Tue Dec 03, 2019 10:45 pm
ILAD wrote:
Tue Dec 03, 2019 10:33 pm
Can I post? I have only 96 posts, is that enough?
Yeh i think we about trust you. You have far more posts than some who play.
Cheers, I hope to win so my mate DBG can get himself a new set of darts for Q school.

daveboygreen
Posts: 547
Joined: Sat Jun 18, 2011 6:41 am
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by daveboygreen » Tue Dec 03, 2019 11:03 pm

ILAD wrote:
Tue Dec 03, 2019 10:56 pm
Emulsfier wrote:
Tue Dec 03, 2019 10:45 pm
ILAD wrote:
Tue Dec 03, 2019 10:33 pm
Can I post? I have only 96 posts, is that enough?
Yeh i think we about trust you. You have far more posts than some who play.
Cheers, I hope to win so my mate DBG can get himself a new set of darts for Q school.
Im quite ok for darts ta ILAD

User avatar
ILAD
Posts: 100
Joined: Wed Sep 18, 2019 4:04 pm
Location: Worcester
Contact:

Re: 2020 World Championship Comp - Sponsored By Winmau

Post by ILAD » Tue Dec 03, 2019 11:06 pm

daveboygreen wrote:
Tue Dec 03, 2019 11:03 pm
ILAD wrote:
Tue Dec 03, 2019 10:56 pm
Emulsfier wrote:
Tue Dec 03, 2019 10:45 pm
ILAD wrote:
Tue Dec 03, 2019 10:33 pm
Can I post? I have only 96 posts, is that enough?
Yeh i think we about trust you. You have far more posts than some who play.
Cheers, I hope to win so my mate DBG can get himself a new set of darts for Q school.
Im quite ok for darts ta ILAD
No worries Dave.

Post Reply
Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 15 guests