World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
- M H
- Site Admin
- Posts: 75630
- Joined: Thu May 05, 2011 10:24 am
- Contact:
World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
http://www.reddragondarts.com/sec/5178/Team-Winmau/
Here goes and you're playing for a shiny set of darts from the above link donated by our superb sponsors Winmau.
Kicks off nice and easy with the first round, best of nineteen but has to be won by two clear legs unless it goes to sudden death. If you think a match will go to extra time just predict the winner to win 10-9*, if he wins you get the correct score.
One joker and highest average for each session, quarter finalists for twenty each and runner up for thirty.
Away we go......................
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 10-8* Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon
Ian White 10-7 Max Hopp
Gerwyn Price 5-10 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West JA
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-4 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-7 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 8-10* John Henderson
Simon Whitlock 10-7 Richard North
James Wade 10-8 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-8* Jelle Klaasen JA
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Chissy
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Price
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - White
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - MvG
When you actually feel anger over a place like this it's time to get a life
- Captain Hobo
- Posts: 15616
- Joined: Fri Jan 08, 2016 8:06 am
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Here goes...
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 9-10 * Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-3 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-6 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-7 Steve Lennon
Ian White 10-5 Max Hopp
Gerwyn Price 7-10 Joe Cullen J
Daryl Gurney 10-8 Steve West A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-8 Steve Beaton
Gary Anderson 10-4 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-5 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-8 John Henderson
Simon Whitlock 10-5 Richard North J
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-6 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Mensur
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 9-10 * Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-3 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-6 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-7 Steve Lennon
Ian White 10-5 Max Hopp
Gerwyn Price 7-10 Joe Cullen J
Daryl Gurney 10-8 Steve West A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-8 Steve Beaton
Gary Anderson 10-4 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-5 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-8 John Henderson
Simon Whitlock 10-5 Richard North J
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-6 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Mensur
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross
"The United States will be the first nation to land an astronaut on Nars"
- Captain Hobo
- Posts: 15616
- Joined: Fri Jan 08, 2016 8:06 am
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Also Father, maybe change the 10 - 8* ones from the template to 10 - 9*?
"The United States will be the first nation to land an astronaut on Nars"
- Safc
- Moderator
- Posts: 38245
- Joined: Wed Dec 06, 2017 7:36 pm
- Location: North East
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 10-6 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-4 Jeffrey de Zwaan A
Michael Smith 10-6 Jonny Clayton J
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-6 Steve Lennon J
Ian White 8-10 Max Hopp
Gerwyn Price 6-10 Joe Cullen
Daryl Gurney 7-10 Steve West A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-7 Steve Beaton J
Gary Anderson 10-7 Stephen Bunting A
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-5 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 7-10 John Henderson
Simon Whitlock 10-6 Richard North JA
James Wade 7-10 Jermaine Wattimena
Peter Wright 7-10 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - West
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Van Barneveld
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Klaasen
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Whitlock
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Suljovic
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Suljovic
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 10-6 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-4 Jeffrey de Zwaan A
Michael Smith 10-6 Jonny Clayton J
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-6 Steve Lennon J
Ian White 8-10 Max Hopp
Gerwyn Price 6-10 Joe Cullen
Daryl Gurney 7-10 Steve West A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-7 Steve Beaton J
Gary Anderson 10-7 Stephen Bunting A
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-5 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 7-10 John Henderson
Simon Whitlock 10-6 Richard North JA
James Wade 7-10 Jermaine Wattimena
Peter Wright 7-10 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - West
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Van Barneveld
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Klaasen
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Whitlock
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Suljovic
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Suljovic
- M H
- Site Admin
- Posts: 75630
- Joined: Thu May 05, 2011 10:24 am
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Why? It's pretty clear what they mean but I'll accept eitherCaptain Hobo wrote:Also Father, maybe change the 10 - 8* ones from the template to 10 - 9*?
When you actually feel anger over a place like this it's time to get a life
- The Thorn
- Posts: 84034
- Joined: Wed Jul 13, 2016 5:36 pm
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 6-10 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-4 Jeffrey de Zwaan JA
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-8 Steve Lennon
Ian White 6-10 Max Hopp A
Gerwyn Price 5-10 Joe Cullen J
Daryl Gurney 10-6 Steve West
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 6-10 Steve Beaton
Gary Anderson 10-6 Stephen Bunting A
Rob Cross 10-4 Mervyn King J
Raymond van Barneveld 9-10* Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 7-10 John Henderson
Simon Whitlock 10-5 Richard North J
James Wade 10-8 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-7 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Hopp
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 6-10 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-4 Jeffrey de Zwaan JA
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-8 Steve Lennon
Ian White 6-10 Max Hopp A
Gerwyn Price 5-10 Joe Cullen J
Daryl Gurney 10-6 Steve West
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 6-10 Steve Beaton
Gary Anderson 10-6 Stephen Bunting A
Rob Cross 10-4 Mervyn King J
Raymond van Barneveld 9-10* Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 7-10 John Henderson
Simon Whitlock 10-5 Richard North J
James Wade 10-8 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-7 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Hopp
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross
Spread positivity and love. BDO4LIFE
- thegentle
- Posts: 14138
- Joined: Sun Oct 22, 2017 8:52 am
- Location: Watford
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Lewis 10-4 WilsonFather Rout wrote:
http://www.reddragondarts.com/sec/5178/Team-Winmau/
Here goes and you're playing for a shiny set of darts from the above link donated by our superb sponsors Winmau.
Kicks off nice and easy with the first round, best of nineteen but has to be won by two clear legs unless it goes to sudden death. If you think a match will go to extra time just predict the winner to win 10-9*, if he wins you get the correct score.
One joker and highest average for each session, quarter finalists for twenty each and runner up for thirty.
Away we go......................
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 10-8* Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon
Ian White 10-7 Max Hopp
Gerwyn Price 5-10 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West JA
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-4 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-7 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 8-10* John Henderson
Simon Whitlock 10-7 Richard North
James Wade 10-8 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-8* Jelle Klaasen JA
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Chissy
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Price
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - White
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - MvG
Chisnall 10-7 Brown
MvG 10-6 JdZ JA
Smith 10-9 Clayton
Webster 9-10 Lennon
White 10-8 Hopp
Price 10-9 Cullen
Gurney 10-9 West JA
Suljovic 10-6 Beaton
Gando 10-6 Bunting JA
Cross 10-5 King
RvB 10-5 Kando
Huybrechts 10-8 Hendo
Whitlock 10-6 North
Wade 10-6 Wattimena A
Wright 10-5 Klaasen J
QF MvG, Smith, Gurney, Gando, Wright, Wade, Suljovic, Cross
RU Cross
Last edited by thegentle on Tue Jul 17, 2018 3:48 am, edited 2 times in total.
- bullseye
- Posts: 1983
- Joined: Mon Apr 09, 2012 3:32 pm
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
First Round
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 10-8* Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-6 Steve Lennon
Ian White 10-7 Max Hopp J
Gerwyn Price 5-10 Joe Cullen
Daryl Gurney 8-10 Steve West A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-6 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-7 Mervyn King
Raymond van Barneveld 8-10 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-7 John Henderson
Simon Whitlock 10-7 Richard North
James Wade 10-7 Jermaine Wattimena ja
Peter Wright 10-7 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Cullen
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Kimmy
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - White
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross.
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 10-8* Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-6 Steve Lennon
Ian White 10-7 Max Hopp J
Gerwyn Price 5-10 Joe Cullen
Daryl Gurney 8-10 Steve West A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-6 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-7 Mervyn King
Raymond van Barneveld 8-10 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-7 John Henderson
Simon Whitlock 10-7 Richard North
James Wade 10-7 Jermaine Wattimena ja
Peter Wright 10-7 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Cullen
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Kimmy
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - White
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross.
Last edited by bullseye on Mon Jul 23, 2018 6:35 am, edited 2 times in total.
- M H
- Site Admin
- Posts: 75630
- Joined: Thu May 05, 2011 10:24 am
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
You left out the quarter finalists and runner up matethegentle wrote:Lewis 10-4 WilsonFather Rout wrote:
http://www.reddragondarts.com/sec/5178/Team-Winmau/
Here goes and you're playing for a shiny set of darts from the above link donated by our superb sponsors Winmau.
Kicks off nice and easy with the first round, best of nineteen but has to be won by two clear legs unless it goes to sudden death. If you think a match will go to extra time just predict the winner to win 10-9*, if he wins you get the correct score.
One joker and highest average for each session, quarter finalists for twenty each and runner up for thirty.
Away we go......................
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 10-8* Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon
Ian White 10-7 Max Hopp
Gerwyn Price 5-10 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West JA
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-4 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-7 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 8-10* John Henderson
Simon Whitlock 10-7 Richard North
James Wade 10-8 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-8* Jelle Klaasen JA
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Chissy
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Price
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - White
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - MvG
Chisnall 10-7 Brown
MvG 10-6 JdZ JA
Smith 10-9 Clayton
Webster 9-10 Lennon
White 10-8 Hopp
Price 10-9 Cullen
Gurney 10-9 West JA
Suljovic 10-6 Beaton
Gando 10-6 Bunting JA
Cross 10-5 King
RvB 10-5 Kando
Huybrechts 10-8 Hendo
Whitlock 10-6 North
Wade 10-6 Wattimena
Wright 10-5 Klaasen JA
When you actually feel anger over a place like this it's time to get a life
- tungsten tossers
- Posts: 130684
- Joined: Sat Jan 13, 2018 3:09 pm
- Location: Surrey
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 10-7 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-4 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-6 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon J
Ian White 10-7 Max Hop A
Gerwyn Price 10-7 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-5 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-5 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 9-10* John Henderson
Simon Whitlock 10-5 Richard North J
James Wade 10-7 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-4 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Whitlock
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Mensur
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross
First Round
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 10-7 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-4 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-6 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon J
Ian White 10-7 Max Hop A
Gerwyn Price 10-7 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-5 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-5 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 9-10* John Henderson
Simon Whitlock 10-5 Richard North J
James Wade 10-7 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-4 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Whitlock
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Mensur
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross
- Tommo
- Posts: 12768
- Joined: Tue Jan 28, 2014 11:01 am
- Location: East Yorkshire
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 7-10 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan A J
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-6 Steve Lennon
Ian White 10-8 Max Hopp
Gerwyn Price 10-7 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-7 Steve West J A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-7 Steve Beaton
Gary Anderson 10-6 Stephen Bunting J A
Rob Cross 10-7 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-7 John Henderson
Simon Whitlock 10-5 Richard North
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-7 Jelle Klaasen J A
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Suljovic
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross
First Round
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 7-10 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan A J
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-6 Steve Lennon
Ian White 10-8 Max Hopp
Gerwyn Price 10-7 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-7 Steve West J A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-7 Steve Beaton
Gary Anderson 10-6 Stephen Bunting J A
Rob Cross 10-7 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-7 John Henderson
Simon Whitlock 10-5 Richard North
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-7 Jelle Klaasen J A
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Suljovic
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross
They're all here!
- Mabbsy
- Posts: 11453
- Joined: Mon Jan 27, 2014 5:18 pm
- Location: Rural Wiltshire
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-4James Wilson
Dave Chisnall 10-6 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-4 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-3Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-8 Steve Lennon J
Ian White 10-7 Max Hop
Gerwyn Price 8-10Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-7 Steve Beaton
Gary Anderson 10-5 Stephen Bunting JA
Rob Cross 9-10 Mervyn King
Raymond van Barneveld 8-10 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-6 John Henderson
Simon Whitlock 10-8 Richard North
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-2Jelle Klaasen J
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Mensur
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF -King
RU - Mensur
First Round
Adrian Lewis 10-4James Wilson
Dave Chisnall 10-6 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-4 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-3Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-8 Steve Lennon J
Ian White 10-7 Max Hop
Gerwyn Price 8-10Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-7 Steve Beaton
Gary Anderson 10-5 Stephen Bunting JA
Rob Cross 9-10 Mervyn King
Raymond van Barneveld 8-10 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-6 John Henderson
Simon Whitlock 10-8 Richard North
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-2Jelle Klaasen J
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Mensur
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF -King
RU - Mensur
- M H
- Site Admin
- Posts: 75630
- Joined: Thu May 05, 2011 10:24 am
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Tick tock.........
When you actually feel anger over a place like this it's time to get a life
- Gidra
- Posts: 2637
- Joined: Tue Nov 07, 2017 8:45 pm
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 6-10 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-6 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-9 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon
Ian White 8-10 Max Hop
Gerwyn Price 10-7 Joe Cullen A
Daryl Gurney 10-6 Steve West J
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton J
Gary Anderson 10-6 Stephen Bunting
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-6 Kyle Anderson A
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-8 John Henderson
Simon Whitlock 10-6 Richard North
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-6 Jelle Klaasen J
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - Lewis
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gary
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Mensur
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Wade
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 6-10 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-6 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-9 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon
Ian White 8-10 Max Hop
Gerwyn Price 10-7 Joe Cullen A
Daryl Gurney 10-6 Steve West J
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton J
Gary Anderson 10-6 Stephen Bunting
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-6 Kyle Anderson A
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-8 John Henderson
Simon Whitlock 10-6 Richard North
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-6 Jelle Klaasen J
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - Lewis
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gary
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Mensur
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Wade
-
- Posts: 355
- Joined: Thu Jan 18, 2018 8:04 pm
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
First Round
Adrian Lewis 10-4 James Wilson
Dave Chisnall 8-10 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-3 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-5 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 7-10 Steve Lennon
Ian White 10-5 Max Hopp
Gerwyn Price 7-10 Joe Cullen J
Daryl Gurney 10-6 Steve West A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-8 Steve Beaton
Gary Anderson 10-4 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 7-10 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-8 John Henderson
Simon Whitlock 10-5 Richard North J
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-5 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Mensur
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Wade
Adrian Lewis 10-4 James Wilson
Dave Chisnall 8-10 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-3 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-5 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 7-10 Steve Lennon
Ian White 10-5 Max Hopp
Gerwyn Price 7-10 Joe Cullen J
Daryl Gurney 10-6 Steve West A
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-8 Steve Beaton
Gary Anderson 10-4 Stephen Bunting JA
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 7-10 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-8 John Henderson
Simon Whitlock 10-5 Richard North J
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena A
Peter Wright 10-5 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Mensur
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Wade
- PDCPower
- Posts: 875
- Joined: Thu May 05, 2011 7:40 pm
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 10-7 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan J
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton A
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon
Ian White 10-7 Max Hopp
Gerwyn Price 10-6 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West JA
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-5 Stephen Bunting J
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson A
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-7 John Henderson
Simon Whitlock 10-7 Richard North
James Wade 10-7 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-7 Jelle Klaasen JA
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Sully
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Gando
First Round
Adrian Lewis 10-6 James Wilson
Dave Chisnall 10-7 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan J
Michael Smith 10-7 Jonny Clayton A
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon
Ian White 10-7 Max Hopp
Gerwyn Price 10-6 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West JA
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-5 Stephen Bunting J
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson A
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-7 John Henderson
Simon Whitlock 10-7 Richard North
James Wade 10-7 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-7 Jelle Klaasen JA
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Sully
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Gando
PDCPower The Mong Slayer General
- M H
- Site Admin
- Posts: 75630
- Joined: Thu May 05, 2011 10:24 am
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Tick tock...................
When you actually feel anger over a place like this it's time to get a life
-
- Posts: 817
- Joined: Wed Dec 07, 2016 9:23 pm
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 10-8 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-7 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-8* Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-7 Steve Lennon J
Ian White 10-8* Max Hopp A
Gerwyn Price 6-10 Joe Cullen
Daryl Gurney 8-10* Steve West
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 7-10 Steve Beaton
Gary Anderson 10-7 Stephen Bunting J
Rob Cross 10-8* Mervyn King A
Raymond van Barneveld 10-8* Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 5-10 John Henderson
Simon Whitlock 10-4 Richard North
James Wade 10-7 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-5 Jelle Klaasen JA
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Cullen
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - White
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Rob Cross
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 10-8 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-7 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-8* Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-7 Steve Lennon J
Ian White 10-8* Max Hopp A
Gerwyn Price 6-10 Joe Cullen
Daryl Gurney 8-10* Steve West
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 7-10 Steve Beaton
Gary Anderson 10-7 Stephen Bunting J
Rob Cross 10-8* Mervyn King A
Raymond van Barneveld 10-8* Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 5-10 John Henderson
Simon Whitlock 10-4 Richard North
James Wade 10-7 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-5 Jelle Klaasen JA
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Cullen
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - White
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Rob Cross
- Chizzyfan
- Posts: 7086
- Joined: Tue May 06, 2014 6:34 pm
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 7-10 James Wilson
Dave Chisnall 10-5 Keegan Brown JA
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan
Michael Smith 6-10 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon
Ian White 10-3 Max Hopp
Gerwyn Price 10-6 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West JA
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-5 Stephen Bunting J
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson A
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 5-10 John Henderson
Simon Whitlock 10-6 Richard North
James Wade 3-10 Jermaine WattimenaJA
Peter Wright 10-5 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - My Chizzy
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wattimena
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Suljovic
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross
First Round
Adrian Lewis 7-10 James Wilson
Dave Chisnall 10-5 Keegan Brown JA
Michael van Gerwen 10-5 Jeffrey de Zwaan
Michael Smith 6-10 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-5 Steve Lennon
Ian White 10-3 Max Hopp
Gerwyn Price 10-6 Joe Cullen
Daryl Gurney 10-6 Steve West JA
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-6 Steve Beaton
Gary Anderson 10-5 Stephen Bunting J
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson A
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 5-10 John Henderson
Simon Whitlock 10-6 Richard North
James Wade 3-10 Jermaine WattimenaJA
Peter Wright 10-5 Jelle Klaasen
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - My Chizzy
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wattimena
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Suljovic
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Cross
-
- Posts: 1369
- Joined: Sun Aug 30, 2015 6:20 pm
- Contact:
Re: World Matchplay Comp - Sponsored By Winmau
Saturday July 21 (7pm)
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 10-6 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-4 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-6 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-6 Steve Lennon
Ian White 10-7 Max Hopp J
Gerwyn Price 7-10 Joe Cullen A
Daryl Gurney 10-5 Steve West
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-5 Steve Beaton J
Gary Anderson 10-5 Stephen Bunting A
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-7 John Henderson
Simon Whitlock 10-6 Richard North
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-7 Jelle Klaasen JA
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Suljovic
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Suljovic
First Round
Adrian Lewis 10-5 James Wilson
Dave Chisnall 10-6 Keegan Brown
Michael van Gerwen 10-4 Jeffrey de Zwaan AJ
Michael Smith 10-6 Jonny Clayton
Sunday July 22
Afternoon Session (1pm)
First Round
Darren Webster 10-6 Steve Lennon
Ian White 10-7 Max Hopp J
Gerwyn Price 7-10 Joe Cullen A
Daryl Gurney 10-5 Steve West
Evening Session (7.30pm)
First Round
Mensur Suljovic 10-5 Steve Beaton J
Gary Anderson 10-5 Stephen Bunting A
Rob Cross 10-6 Mervyn King
Raymond van Barneveld 10-7 Kyle Anderson
Monday July 23 (7pm)
First Round
Kim Huybrechts 10-7 John Henderson
Simon Whitlock 10-6 Richard North
James Wade 10-6 Jermaine Wattimena
Peter Wright 10-7 Jelle Klaasen JA
Draw Bracket
(1) Michael van Gerwen v Jeffrey de Zwaan
(16) Adrian Lewis v James Wilson
QF - MvG
(8) Dave Chisnall v Keegan Brown
(9) Michael Smith v Jonny Clayton
QF - Smith
(5) Daryl Gurney v Steve West
(12) Gerwyn Price v Joe Cullen
QF - Gurney
(4) Gary Anderson v Stephen Bunting
(13) Raymond van Barneveld v Kyle Anderson
QF - Gando
(2) Peter Wright v Jelle Klaasen
(15) Kim Huybrechts v John Henderson
QF - Wright
(7) Simon Whitlock v Richard North
(10) James Wade v Jermaine Wattimena
QF - Wade
(6) Mensur Suljovic v Steve Beaton
(11) Ian White v Max Hopp
QF - Suljovic
(3) Rob Cross v Mervyn King
(14) Darren Webster v Steve Lennon
QF - Cross
RU - Suljovic